Jak napompować balon foliowy powietrzem lub helem?

jak napomopować balon foliowy powietrzem lub helem

Balony foliowe staja się coraz popularniejszym dodatkiem podczas dekorowania sal z okazji różnorakich imprez. Ich zróżnicowane formy podobają się dorosłym, a przez dzieci są wręcz uwielbiane. Szczególnie wtedy, gdy samoistnie unoszą się w powietrzu. Wypierają tym samym powoli balony tradycyjne, oferowane zazwyczaj w jednym, jajowatym kształcie. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny! Kształty prezentowane przez balony z metalizowanego nylonu, ogranicza jedynie wyobraźnia producentów i nasz własny wybór gotowego produktu. I tutaj powstają pytania, jak napompować balon foliowy i czy jest to trudne?

Jak napompować balon foliowy powietrzem lub helem?

Można kupić balony surowe, czyli nienapompowane, a można także z helem, jednak transport tych drugich przy dużej ilości sztuk może przerastać nasze możliwości i najczęściej kupujemy balony, które sami musimy napompować. Samo pompowanie wcale nie jest takie trudne jak się wydaje! Poniżej przedstawimy krok po kroku, jak się za to zabrać!

Jednak na samym wstępie z przyjemnością zaznaczę chyba najważniejszy element, o którym – teraz się nie śmiejemy, wielokrotnie mi to wypominacie:)! – zwyczajnie zapomniałem. Aby napompować balon foliowy, przede wszystkim potrzebujemy… Samych balonów! Zachęcam Was serdecznie do przejrzenia najpopularniejszych balonów, które teraz są coraz chętniej nabywane na urodziny, przyjęcia czy jakiekolwiek przyjemne okazje. Tutaj balony w formie cyferek:

Poniżej prezentujemy natomiast balony foliowe w formie popularnych postaci z bajek. Są to zazwyczaj balony na tzw. patyku, które możemy napełnić w dwojaki sposób – opisany oczywiście poniżej. Zachęcam gorąco do przejrzenia produktów dostępnych w sklepie, gdyż to tylko niewielki element asortymentu. Znajdziemy tam balony grające, bubbles i wiele, wiele więcej:

Wracając jednak do naszego tematu! Jak się zabrać za te pompowanie? Przede wszystkim należy wybrać sposób, w jaki chcemy napełnić nasze latające balony!

Pompowanie balonów powietrzem z płuc lub pompką

Gdy balonów jest jeden lub kilka i mają stanowić nieruchomą dekorację, do ich napompowania wystarczą nasze płuca. Natomiast do pomocy potrzebna nam będzie jedynie cienka słomka lub rurka.

jak nadmuchać balon powietrzem

 1. Słomkę wkładamy powoli do otworu balonu, uważając, aby go nie uszkodzić i przytrzymując po bokach.
 2. Wdmuchujemy powietrze do środka aż do przybrania przez balon foliowy kształtu, który wybraliśmy.
 3. Po zakończeniu błyskawicznie usuwamy słomkę z otworu. Najłatwiej to zrobić, cofając gwałtownie głowę albo odsuwając ręce z balonem, z przytrzymywaniem słomki zębami.
 4. Zasklepiamy otwór uszczelką lub zgrzewamy – zależnie od rodzaju zakończenia.

Co jeśli balonów jest więcej?

pompka do balonów foliowych

Gdy mamy do napompowania balonów dużo więcej, np. na wesele, lepiej będzie użyć ręcznej pompki (sprawdzi się nawet taka do piłki). W handlu dostępne są z odpowiednimi nakładkami (patrz zdjęcie). Ta forma napełniania balonów jest bardzo wygodna i jedyne czego od nas wymaga to pewnej dozy delikatności, aby nie przedziurawić powierzchni przy wsuwaniu specjalnej nakładki. To co polecamy to pompka dwustronna, która nadaje się zarówno do balonów foliowych, jak i zwykłych lateksowych oraz nawet tych do artystycznego modelowania!

Kupić taką pompkę możemy za jedyne 6,50 zł o tutaj:

Dla firm zajmujących się zawodowo dekorowaniem, najlepsza zaś będzie pompka elektryczna z wydajnym kompresorem. Koszt takiego zakupu jest oczywiście większy niż w przypadku pompki manualnej – oscyluje w granicach 179 zł, jednak jest to zakup na lata. Jeśli więc regularnie korzystamy z balonowych ozdób, to jednorazowy wydatek nie powinien nas aż tak bardzo zaboleć.

Jeśli chodzi o elektryczne pompki to szczególnie polecamy taką jak poniżej:

 

Pompowanie balonów foliowych helem

Sprawa się komplikuje, gdy nasze balony mają unosić się w powietrzu, czyli muszą być napełnione gazem od tego powietrza lżejszym. Wyborem może być jedynie hel, gdyż wodór w zetknięciu z powietrzem wybucha. Jednak skąd wziąć i jak napompować balony foliowe tym helem?

pompowanie balonów foliowych helem

Otóż i w tym wypadku nie powinno to nastręczać nikomu problemu, ponieważ w handlu dostępne są zbiorniki z helem o wystarczająco zróżnicowanych pojemnościach.

Poniżej prezentujemy naszą ulubioną, bezpieczną domową butlę:

Koszt takiej butli to 81,99 zł. Można kupić tańsze zamienniki, owszem. Jednak większość produktów tego typu za 60-70 zł na Allegro to zwykłe produkty z Chin, które często nie posiadają odpowiednich atestów bezpieczeństwa i CE. Dlatego my stawiamy przede wszystkim na produkty sprawdzone i bezpieczne. Natomiast co do samej butli.

Nadaje się ona do przyjemnego napompowania 30 sztuk balonów. Co ważne – w tym zakresie objętości helu naprawdę nie ma co przepłacać za butle, które kosztują czasem 200 zł więcej. I tak nie starczą nam na więcej, a ucierpi jedynie nasz portfel. My zdecydowanie wolimy kupić za te pozostałe pieniążki dodatkowe słodycze i balony 🙂

Jednak jaka pojemność będzie nam potrzebna?

 

 1. Na kilka balonów wystarczy hel w sprayu do balonów. Jest to zazwyczaj jednorazowa opcja, która pozwoli nam na napompowanie do kilkunastu balonów. Wszystko zależy od ich pojemności i rozmiarów pojemnika. Taki spray można kupić przechodząc bezpośrednio do sklepu (wystarczy kliknąć tutaj). Jego koszt to 26,32 zł. Jest to relatywnie wysoka cena jak na efekty, które możemy dzięki niemu uzyskać.
 2. Jeżeli musimy napełnić większą ilość balonów, powiedzmy na przyjęcie – idealna do tego będzie jednorazowa butla z helem (patrz akapit wyżej). Pozwoli ona, w zależności od rozmiaru, na napompowanie od 30 do okołu 50 sztuk balonów, praktycznie taka sama jak zaproponowaliśmy wyżej. Jest to świetna opcja ze względu na możliwość późniejszej utylizacji przez wrzucenie butli do pojemnika na metal lub uzupełnienia w specjalnych punktach, które znajdują się w każdym mieście.
 3. Dla organizatorów przyjęć polecamy butle wymienne, o większej pojemności, których obsługa gwarantuje możliwość wielokrotnego użytku. Butle tego typu są dużo większe, przez co posiadają większe ciśnienie pozwalające pompować balony szybciej i bez obaw o ciągłe wymiany pojemnika.

3 Responses to Jak napompować balon foliowy powietrzem lub helem?

 1. Krzysztof z maluchami pisze:

  Ja tam zazwyczaj z maluchami pompujemy balony przy użyciu budowlanej sprężarki hehe! Ostatnio jednak dzieciaki bardzo chciały, żeby na sylwestra zapełnić cały pokój latającymi pieskami i innymi zwierzakami no i kupiłem polecaną przez Was butlę. Wyszło genialnie i ta sama butla starczyła nam na prawie 40 latających zwierzaków!:)

 2. Karol pisze:

  Ten polecony sklep jest po prostu świetny. Żona mnie zabije jak zobaczy rachunek!:)

 3. Balony warszawa pisze:

  Fajny poradnik, rzeczowy i bardzo pomocny. Dodam od siebie, że większe ilości balonów zdecydowanie bardziej opłaca się napełniać helem z butli o większych pojemnościach wielorazowego użytku, a nie z jednorazówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *